На 24 ноември 2017 година почина проф. дтн. инж. Васил Савов Апостолов, бивш преподавател на курсантите от специалността „Корабостроене“ на ВНВМУ „Н.Й.Вапцаров по дисциплините „Вибрация на кораба“ и „Строителна механика на кораба“, през 1964 и 1965 години.
Роден е на 15 май 1936 г. в гр. Варна. През 1955 г. завършва първия випуск на Техникума по механотехника в гр. Варна по специалността „Корабостроене“. Висше образование по специалността „Корабостроене“ придобива през 1963 г. в Санкт-Петербургския корабостроителен институт (ЛКИ). След завръщането си в страната, отбива редовна военна служба като школник в ШЗО към ВНВМУ „Н.Й.Вапцаров“
през 1964 г.
В това качество е привлечен за преподавател на корабостроителите - корпустници от випуск 80 по специалността "Вибрации на кораба".
В научната и трудова кариера достига всички възможни върхове: придобити образователни и научни степени „доктор“ (1968 г.-ЛКИ) и „доктор на техническите науки“ (1989 г.); заемани академични длъжности „ доцент“ (1974 г.) и „професор“ (1990 г.).
До 1996 г. работи последователно в Института по корабостроене като конструктор, научен сътрудник, старши научен сътрудник, професор, ръководител секция „Якост и вибрации на кораба“, научен секретар на Института и заместник – директор по научната част.
От 1985 до 1989 г. е заместник директор - заместник декан по научната част на Центъра по корабостроене, създаден в рамките на Корабостроителния факултет и ДСО "Корабостроене".
След закриването на Института по корабостроене, през 1996 г. преминава на работа като „професор“ в катедра „Техническа механика“ на ВВМУ“Н.Й.Вапцаров“, гр. Варна. От 1999 до 2001 г. е ръководител на катедрата.
От 1964 до 1996 г. е бил хоноруван преподавател в Техническия университет, Варна, по дисциплината „Вибрация на кораба“ на студентите по специалността "Корабостроене".
През 1964 - 1965 г. е преподавател във ВНВМУ "Н. Й. Вапцаров" по дисциплините "Вибрации на кораба" и "Строителна механика на кораба" на корабостроителите - корпустници.
Бил е член на два специализирани съвета към Висшата атестационна комисия на Министерския съвет. От 1983 до 1989 г. е член на Научната комисия по машинни науки при ВАК, а от 2002 до 2008 г. - на Научната комисия по военните и военно-инженерните науки при ВАК.
От 1970 до 1996 г. е член на Международния конгрес по корабни и крайбрежни конструкции (ISSC).
Автор е на учебници по „Техническа механика“, „Вибрации на кораба“, „ Съпротивление на материалите“, сборник от задачи по вибрации на кораба и др.
В работата си като учен и преподавател се отличава с взискателност и висок професионализъм. Ползва се с висок авторитет и компетентност сред професионалната общност в страната и чужбина. Има редица практически приноси при решаване на експертни задачи от областта на корабостроенето, корабните машини и механизми. Има определен принос в научната и практическа квалификация на корабостроителните инженерни кадри в България.
През 2002 г. е член на Комитета за защита интересите на корабостроенето и кораборемонта в България. Като такъв участва в разработването на "Обръщение от
Комитета за защита интересите на корабостроенето и кораборемонта в България", което през м. септември 2002 г. е изпратено до Президента
и Министър - председателя на Р. България и Председателя на Народното събрание. Обръщението е публикувано и в "Морски вестник".
Носител е на награда Варна през 2004 г. в областта на техническите науки. Почетен член е на Съюза на научните работници в гр. Варна. Носител е на две златни значки на Териториалната организация на НТС – Варна.